Potrzebujesz pomocy? 667 140 020

Testament czy darowizna? Jaka jest różnica i na co się zdecydować?

Karolina Gabriel

pytajnik

Czym jest testament, a czym jest darowizna?

Często, kiedy przychodzą do mnie klienci i zastanawiają się nad rozporządzeniem swoim majątkiem zadają mi pytanie: czy lepiej sporządzić testament, czy jednak przekazać darowiznę?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest testament. Testament to rozporządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci. W testamencie możemy określić jakie osoby i w jakim zakresie mają dziedziczyć majątek po naszej śmierci. Testament wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą śmierci spadkodawcy. Do czasu śmierci tej osoby nie powoduje on żadnych zmian w majątku sporządzającego testament i nie ogranicza go w dysponowaniu własnym majątkiem. Pamiętajmy, że aż do śmierci spadkodawca może zmienić, a nawet odwołać testament.

Natomiast zgodnie z przepisami prawa przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Inaczej mówiąc darowizna polega na przekazaniu majątku na rzecz wybranej przez nas osoby, bez konieczności oczekiwania na moment śmierci osoby darującej. Darowizna odbywa się kosztem własnego majątku. Pamiętać należy tutaj o kwestiach podatkowych, o których już pisałam w moich poprzednich postach na blogu.

Co wybrać?

Testament i darowizna są to dwa różne sposoby na przekazanie własnego majątku, które można wykorzystać, aby np. zapewnić dobrą przyszłość swoim najbliższym.

Ostateczna decyzja zależy jednak od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Jeżeli chciałbyś się zdecydować, aby przekazać majątek za życia np. swoim najbliższym to będą oni mogli rozporządzać tym majątkiem od chwili przekazania darowizny. Jeżeli jednak chcesz zabezpieczyć przyszłość swoich bliskich, ale pozostawić majątek w swoich rękach to warto sporządzić testament, w którym zgodnie z twoją wolą majątek zostanie im przekazany dopiero po twojej śmierci, a do tego czasu możesz nim swobodnie dysponować bez żadnych ograniczeń.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *